1 (17) ■ vesti > srbija > hronika > najnovije ■ 30-Jun 12:15 -> 02-Jul 23:00
.
.
.
.

DETE (7) PALO SA PETOG SPRATA ZGRADE Teška nesreća u Novom Pazaru

  • Drama u Zrenjaninu: Tinejdžer naboden na šiljak ograde, vatrogasci ga spasili

Hitna pomoć i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova brzo su reagovali po dojavi građana i stigli na lice mesta u najkraćem roku.

Drama u Zrenjaninu: Tinejdžer naboden na šiljak ograde, vatrogasci ga spasili POKUŠAO DA PRESKOČI KAPIJU PA SE NABIO NA ŠILJAK Vatrogasci spasili tinejdžera (18) u Zrenjaninu Prvu pomoć mu je pružila vatrogasna ekipa dok nije stigla Hitna pomoć. Lekari su tinejdžera prebacili u bolnicu, gde je potvrđeno da nije životno ugrožen. Ana Denda Novinar na rubrikama hronika i društvo 2. jul 2025.

3 (246) ■ vesti > srbija > politika > info ■ 30-Jun 11:00 -> 02-Jul 23:00
.
.
.
.

Aleksić (NPS): Istraživanja pokazuju da postoji kritična masa za promenu vlasti

  • Zašto je važno ponavljanje izbora na jednom biračkom mestu u Kosjeriću

  • PRITISCI NA BIRAČE U KOSJERIĆU NE JENJAVAJU!

  • Centar za evropske vrednosti: Opozicija zastrašivala građane u Kosjeriću; Izbori u atmosferi straha i linča

| 02.07.2025 Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je danas da istraživanja javnog mnenja "pokazuju da postoji kritična masa za promenu vlasti".Aleksić je ocenio da je došlo do "tektonskih promena" u Srbiji i da su se građani "oslobodili straha"."Uveren sam da postoji kritična masa za promenu vlasti, to pokazuju istraživanja u ovom trenutku", rekao je predsednik NPS za Radio-televiziju Vojvodine (RTV).Aleksić je kazao i da nije dobio odgovor iz predsedništva Srbije na zvaničan zahtev poslaničke grupe NPS za raspuštanje skupštine Srbije."Očekujem da će Aleksandar Vučić morati da odgovori na ovaj poziv ali mi se čini da beži od izbora jer nije siguran u pobedu", rekao je Aleksić.Komentarišući rezultate ponovljenog glasanja na jednom biračkom mestu na lokalnim izborima u Kosjeriću, na kom je opoziciona lista "Ujedinjeni za Kosjerić" dobila manje glasova u odnosu na rezultate glasanja 8. juna, Aleksić je rekao da s aspekta opozicije, studenata i građana "ti ponovljeni izbori nisu bili u fokusu"."Nije bilo energije kao 8. juna ali je i vlast imala bukvalno cenovnike koji su se kretali u iznosima od 1.000, 2.000 do 3.000 evra.

Reuters/Đorđe KojadinovićLokalni izbori u Kosjeriću održani su 8. junaPonovno glasanje na jednom biračkom mestu u Kosjeriću 1. jula moglo bi da odluči pobednika lokalnih izbora u ovoj opštini na zapadu Srbije.Na izborima 8. juna vladajuća koalicija Srpske napredne stranke (SNS) i Socijalističke partije Srbije (SPS), osvojila je svega 51 glas više od opozicione liste „Ujedinjeni za Kosjerić“.Time je SNS obezbedila jedan mandat prednosti, dovoljno da formira vlast.Budući da su na biračkom mestu broj 25 – „Elan“ 434 glasača odnos snaga bi sada mogao da se promeni.Opozicija je 8. juna ovde osvojila 220 glasova, vlast 125, a Ruska stranka, koja nije prešla cenzus, niti jedan.Do 13 sati izlaznost je bila 56,9 odsto (247 birača), više nego 8. juna kada je u isto vreme glasalo 54,3 odsto birača, saopštila je posmatračka misija nevladine organizacije Crta.Glasanje se ponavlja pošto je Viši sud u Užicu usvojio žalbu izborne liste „Ujedinjeni za Kosjerić“ i poništio rezultate na ovom biračkom mestu.Utvrđeno je da je jedan birač glasao, iako nije upisan na tom mestu.Lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru bili su prvi od početka višemesečnih studentskih blokada i društvenih nemira u Srbiji.Kosjerić je prvo mesto gde su studenti zvanično pozvali na ujedinjenje opozicije i dali joj podršku.Studenti zahtevaju i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji.Kako protiče dan u Kosjeriću?Iako ponovljeni izbori na samom biračkom mestu za sada protiču mirno, atmosfera u Kosjeriću je prethodnih dana bila napeta – kao i 8. juna.Organizacija za posmatranje izbora Crta je objavila da glasanje u jutarnjim satima „protiče bez većih incidenata, ali u atmosferi tenzija ispred i oko biračkog mesta“.Na početku glasanja zabeležene su izborne nepravilnosti pojedinačnog fotografisanja listića iza paravana, ali uz reakciju biračkog obora.Crta je objavila da se oko biračkog mesta okupljaju grupe ljudi „sa kačketima i tetovažama“, ali i da unaokolo kruže bajkeri na motorima sa prelepljenim ili bez registarskih tablica.Situaciju dan uoči ponovnog glasanja u Kosjeriću opisali su „dramatičnom“ i dodali da navodno pripadnici rasformiranih „Crvenih beretki“ zastrašuju i fizički napadaju građane.Crvene beretke su jedan od naziva Jedinice za specijalne operacije (JSO) pri Resoru državne bezbednosti, čiji komandant Milorad Ulemek Legija služi kaznu od 40 godina po više osnova, između ostalog i kao jedan od glavnih organizatora ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića.„U atmosferi straha slobodni izbori nisu mogući“, objavila je Crta.U ponedeljak uveče je došlo do manjeg incidenata između meštana i grupe nepoznatih momaka, ali je policija brzo intervenisala, dok je u nedelju napadnut jedan aktivista, prenosi Danas.

Posmatrači Instituta za evropske slobode poslednjih pet dana borave na teritoriji opštine Kosjerić u cilju praćenja atmosfere pred ponavljanje izbora na biračkom mestu broj 25. Ono što su naši posmatrači mogli da primete na samom terenu, jeste prisustvo velikog broja funkcionera stranaka parlamentarne opozicije i aktivista raznih NVO koji svakodnevno vrše pritisak na birače, obilaze domaćinstva, nude i obećavaju poklone u zamenu za glas i ono što posebno zabrinjava i na šta posebno skrećemo pažnju jeste pokušavanje fizičkog sprečavanja aktivnosti drugih političkih aktera i protivnika.

Njihovo saopštenje za javnost prenosimo u celosti: "Ono što su posmatrači našeg udruženja primetili i na šta skreću celokupnoj javnosti posebnu pažnju, jeste celodnevno agresivno ponašanje pripadnika opozicije neposredno ispred biračkog mesta 25. Naime, kako su naši posmatrači zabeležili na samom terenu, primećeno je tokom celog izbornog dana prisustvo lica sa oznakama i bedževima koji aludiraju na podršku njihovim političkim organizacijama.

4 (184) ■ vesti > svet > politika > najnovije ■ 30-Jun 00:30 -> 02-Jul 22:30
.
.
.
.

Ruska vojska pojačala ofanzivu na dva fronta u Ukrajini

  • Zelenski: Nemačka će podržati članstvo Ukrajine u NATO-u

  • Amerika najavila delimičnu obustavu oružja Ukrajini

  • nato-priznao-ukrajina-ne-moze-bez-zapada-sad-obustavlja-pomoc - Alo.rs

| 02.07.2025 Rusija je pojačala napade na dva fronta u Ukrajini i zapretila da će proširiti sukob na nov region u toj zemlji, kao deo svog cilja da maksimizuje teritorijalne dobitke pre razmatranja primirja.Ukrajina želi da što više uspori napredovanje ruske vojske, a snage Kremlja konstantno osvajaju nove pozicije na istoku zemlje, što ih približava uspostavljanju kontrole nad celom Donjeckom regijom.U nastojanju da spreči Moskvu da ojača te položaje na istoku, ukrajinska vojska pokušava da zaustavi ruske jedinice u Sumskoj oblasti na severoistoku zemlje.Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski čeka na odgovor administracije predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa (Trump) da li će Vašington podržati strože sankcije protiv Rusije i evropsku ideju o uspostavljanju "snaga za uveravanje", kako bi odvratile Moskvu.SAD su, ipak, juče obustavile deo isporuke oružja Ukrajini zbog manjka zaliha.Najveća bitka u ratu vodi se u Donjecku na istoku Ukrajine, a cilj Rusije je da osvoji tu i Lugansku oblast.Zelenski se nada da će se Tramp udaljiti od ranije ambivalentnosti svoje administracije prema Ukrajini i nastaviti podršku SAD, što bi takođe moglo da promeni proračune i planove Moskve.Tramp i Zelenski sastali su se prošle nedelje u Hagu, na marginama samita NATO i razgovarali o mogućem paketu naoružanja, koje Ukrajina namerava da kupi uz podršku Evropske unije (EU), što Ministarstvo odbrane SAD dovodi u pitanje.Obustavljanje bilo kakvog oružja iz SAD bio bi ozbiljan udarac za Ukrajinu.Zelenski se takođe nada da će Tramp kazniti Rusiju uvođenjem oštrijih sankcija njenom energetskom i bankarskom sektoru, koji finansiraju ratne planove Kremlja.EU i SAD uvele su uzastopno sankcije Rusiji od početka sukoba 2022.

Zelenski: Nemačka će podržati članstvo Ukrajine u NATO-u Zelenski: Nemačka će podržati članstvo Ukrajine u NATO-u Najavio je razgovore sa liderima EU o podršci proizvodnji dronova Zelenski je pohvalio promenu stava Nemačke kao pozitivan signal Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da se stav Nemačke promenio i da ta zemlje sada podržava članstvo Ukrajine u NATO-u. Foto: Jaimi Joy/Pool Photo / Tanjug/AP Volodimir Zelenski Zelenski uoči sastanka sa nemačkim ministrom spoljnih poslova Johanom Vadefulom u Kijevu objasnio da je tokom sastanka na nivou ministara spoljnih poslova NATO-a i Ukrajine prošle nedelje u Briselu nemačka strana navela da smatra da Ukrajina treba da bude u Alijansi i da je to "u interesu bezbednosti cele Evrope", javlja Ukrinform.

Ukrajinski predsednik Vladimri Zelenski sa Donaldom Trampom Kijev je upozorio da bi prekid isporuke oružja iz Amerike mogao podstaći Rusiju da nastavi rat u Ukrajini, koji je ušao u četvrtu godinu.

Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, otvoreno je priznao da Ukrajina u skorijem vremenskom okviru ne može da izdrži ratne napore bez snažne pomoći sa Zapada.

6 (25) ■ vesti > srbija > politika > društvo ■ 30-Jun 08:57 -> 02-Jul 22:00
.
.
.
.

Iz MUP-a objašnjavaju ko su policajci koji nose fantomke na blokadama

  • Kada policajci mogu da nose fantomke

  • MUP: Zakon o policiji i propisi precizno definišu izgled i delove uniforme policije

Ministarstvo unutrašnjih poslova povodom brojnih spekulacija koje su se pojavile u medijima, kao i na društvenim mrežama u vezi policijskih službenika koji nose „fantomke“ prilikom izvršavanja zadataka na očuvanju javnog reda i mira i bezbednosti građana tokom trajanja blokada, a radi istinitog i tačnog informisanja javnosti, ističe da Zakon o policiji, kao i propisi doneti na osnovu Zakona, precizno definiše izgled i delove uniforme pripadnika policije.

BBC/Milica Radenković JeremićPolicija u centru Zemuna pošto je rasklonjena blokada jedne od glavnih ulica u ovom delu gradaSamo im se oči vide.Policajci sa fantomkama od nedelje pokušavaju da uklone blokade na nekim beogradskim ulicama, što je često izazivalo gnev okupljenih, ali i podstaklo pitanja kada pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova imaju pravo da prekrivaju lica.„Fantomka je sastavni deo opreme koju policija ima u skladu sa zakonom i podzakonskim pravilnicima, a pošto nema pisanih uputstava kada se upotrebljava, ostavljeno je rukovodiocima da odluče da li će biti nošena.„Kada je reč o obezbeđenju blokada koje su protekle mirno, mislimo da njihova upotreba nije bila neophodna i izazvala je uznemirenost dela javnosti“, kaže Nenad Ljubišić, predsednik Strukovnog udruženja policije „Dr Rudolf Arčibald Rajs“ za BBC.Ovo udruženje pozvalo je ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića da „razmotri“ upotrebu „potkapa sa prorezom za oči“ među policajcima prisutnim na blokadama.Iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na pitanja BBC na srpskom o upotrebi fantomki među policajcima.„Ove demonstracije su po karakteru mirne, a drugi je problem što vlast, dovođenjem sopstvenih pristalica, izaziva sukobe.„Tako se (demonstracije) namerno pretvaraju u nasilne i onda postaju opravdane i fantomke i hapšenje i privođenja“, kaže Bogoljub Milosavljević, profesor Pravnog fakulteta Union u penziji za BBC.Blokade ulica i trgova u Beogradu i drugim gradovima Srbije su organizovali zborovi građana i studenti koji više od sedam meseci blokiraju fakultete, zbog hapšenja posle protesta 28. juna.Pored oslobađanja privedenih, okupljeni traže i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i raspuštanje ljudi okupljenih u Pionirskom parku u Beogradu koji se predstavljaju kao studenti koji žele da uče.Prvog dana jula studenti Pravnog fakulteta u blokadi objavili su da su njihove kolege, koje je Više javno tužilaštvo teretilo za krivična dela protiv ustavnog uređenja – pušteni na slobodu.Kako izgledaju ’mobilne’ blokade u SrbijiThe British Broadcasting CorporationFantomke kao zaštita u rizičnim situacijamaUpotreba fantomki nije česta među policijom i zato je privukla pažnju javnosti, kaže Ljubišić.Lice je obično prekriveno maskom „kada je potrebno zaštiti identitet policijskih službenika kada postoji visok rizik po bezbednost ili kada se radi o borbi protiv organizovanog kriminala“, objašnjava.Okupljeni na blokadama u ponedeljak pozivali su policajce da skinu fantomke, ali se to nije dogodilo.

"Odredbama Uredbe o uniformi i oznakama policijskih službenika (Službeni glasnik RS, br. 63/2023), definisano je da je potkapa sa prorezom za oči među delovima interventne uniforme pripadnika policije, kao i delovima interventnih uniformi pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice, Žandarmerije, Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata, Jedinice za zaštitu, Policijske brigade i Interventne jedinice 92", navodi se u saopštenju MUP-a. Takođe, kako se ističe, među delovima interventne uniforme, za pripadnike Policijske brigade i Interventne jedinice 92, pored potkape sa prorezom za oči, predviđena je i marama za prekrivanje lica - bandana.

12 (142) ■ vesti > svet > politika > najnovije ■ 30-Jun 08:00 -> 02-Jul 23:00
.
.
.
.

"ČUJEM DA JE BOLJE NA PETOM SPRATU, GDE NE VERUJU U KLIMATSKE PROMENE": Pokvarila se klima u Evropskom parlamentu, stranke "zaratile"

  • Vrh Ajfelovog tornja zbog vrućina zatvoren za posetioce

  • Šta je 'temperatura vlažne sijalice' i zašto je važna

  • Toplotni talas u Evropi:U Portugalu izmereno 46 stepeni,Francuska u pripravnosti

KLIMATIZACIJA u delu zgrade Evropskog parlamenta u Briselu ne radi zbog kvara izazvanog visokim temperatirama, a radi se o prostoru u kojem su smeštene poslaničke grupe Zelenih, Obnovimo Evropu i desničarskih evropskih konzervativaca i reformista, prenosi Politiko.

"Zbog trenutnog toplotnog talasa, Ajfelov toranj preduzima mere kako bi osigurao komfor i bezbednost našim posetiocima i osoblju", navedeno je u saopštenju na sajtu ove pariske atrakcije, u kom se dodaje da će vrh tornja biti zatvoren tokom čitavog današnjeg dana.

Ubedljivo je utvrđeno da klimatske promene čine toplotne talase snažnijim i verovatnijim, a kako temperature rastu u letnjim mesecima na severnoj hemisferi, tako veći deo Evrope i delovi SAD-a i severoistočne Azije doživljavaju mnogo toplije vremenske uslove od uobičajenih.To donosi čitav dijapazon opasnosti po zdravlje, naročito za ugrožene populacije kao što su stariji, deca i osobe sa hroničnim zdravstvenim stanjima.Novi rekord za vrućinu u junu ove godine od 46 stepeni Celzijusovih postavljen je u subotu 28. juna u gradu El Granadu, prema španskoj nacionalnoj meteorološkoj službi, koja je takođe saopštila da je ovaj mesec na dobrom putu da postane najtopliji jun otkako se vodi evidencija.Ali brojke umeju da budu varljive: ljudi ne „osećaju“ visoke temperature isto – a one nisu ni približno toliko opasne – u suvim zemljama sa niskom vlažnošću (centralna Kanada, na primer) kao u sparnim, vlažnim klimama (na primer, oko Persijskog zaliva).Ovde na scenu stupa „temperatura vlažne sijalice“, kao način da se izmeri potencijalno smrtonosna kombinacija toplote i vlažnosti.Ali šta je ona i kako funkcioniše?Šta je ‘temperatura vlažne sijalice’?Svi znaju za reč „temperatura“ – to je ono kad nam termometar govori koliko je topao vazduh.„Temperatura vlažne sijalice“ meri efekat mešavine toplote i vlažnosti (koliko je vlažnosti ili vodenih isparenja u vazduhu).Kako je merite?U najprostijoj verziji, uzmete termometar, onaj od stakla sa kojim je odrasla većina nas, i umotate ga u tufer vate.Potom ga poprskate vodom da bude vlažan.To vam govori kolika je temperatura dok voda isprava sa njega.Uklonivši sa sobom toplotnu energiju, ta voda hladi „temperaturu“ na „temperaturu vlažne sijalice“.Zašto je važna? Ljudska bića se hlade putem znojenja: voda koja se izbaci preko kože uklanja višak telesne temperature i kad ona ispari, sa sobom uklanja i toplotu.Taj proces funkcioniše dobro u suvim oblastima, ali može da bude mnogo manje efikasan u istinski vrelim, vlažnim oblastima.Ako je spoljna temperatura blizu telesne temperature, veoma je teško ohladiti se gubljenjem vlažnosti putem znojenja ako je vlažnost vazduha previsoka.To je zato što je vazduh već prepun vlage da bi mogao da je primi još, isparavanje znoja se usporava, tako da više ne možemo toliko dobro da se ohladimo.U ekstremnim slučajevima, ne bismo uopšte mogli da se znojimo, što bi dovelo do smrti.Koja je onda temperatura opasna?

Gotovo cela teritorija Francuske stavljena je u stanje pripravnosti, dok vlasti u Italiji, Portugalu, Grčkoj i Turskoj izdaju zdravstvena upozorenja i aktiviraju službe za vanredne situacije, preneo je Gardijan.

Повеќе од
оваа категорија

Повеќе од
оваа категорија

63 (54) ■ biznis > ekonomija > politika > društvo ■ 30-Jun 05:02 -> 02-Jul 19:39
.
.
.
.

Proizvođači mleka centralne Srbije prosuće 4. jula tri tone, jer su nezadovoljni otkupnom cenom

  • Ove godine biće više pšenice, manje malina i višanja

  • Promašaj za promašajem, ali sada i PR katastrofa: Da li je Megan Markl prodala priču, a ne džem?

  • Poljoprivrednici: Ako za 10 dana ne padne kiša, soja i kukuruz će propasti

Predsednik Udruženja odgajivača goveda centrale Srbije Milija Palamarević izjavio je danas da će proizvođači mleka tog dela Srbije, nezadovoljni zbog smanjnja otkupnih cena mleka, 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.On je agenciji Beta rekao da će se na pola sata zaustaviti saobraćaj iz tog mesta na magistralni put Kragujevac – Kraljevo, kako bi se prosulo mleko i da će posle tog protesta uputiti novi poziv ministru poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Srbije Draganu Glamočiću da dođe u Gružu i pozove predstavnike mlekara i posrednike u otkupu, kako bi ih suočili licem u lice i utvrdili ko ne govori istinu o uvozu mleka i proizvoda od mleka.„Država tvrdi da ne daje dozvole za uvoz mleka i mlečnih proizvoda, a mi imamo dokaze da sireve uvoze firme koje dobiju dozvolu za uvoz tog proizvoda, iako se bave sasvim drugim poslovima“, rekao je Palmarević.Istakao je da su mlekare smanjile otkupnu cenu mleka, u proseku za oko 20 dinara po litru, pa je sada najviša 60 dinara, a najniža 35 dinara, što ispod proizvođačke cene, zbog čega imaju gubitke.Dodao je da proizvođači svakodnevno trpe pritiske mlekara koje, i pored toga što su smanjile cenu mleka, i dalje najavlju novo pojeftinjenje, sa obrazloženjem da u mleku ima antibiotika ili da proizvođači mešaju sveže mleko sa mlekom u prahu da bi povećali količina predatog mleka.„Oni ne govore istinu, ne postoji metoda kojom bi se utvrdilo da li se meša sveže mleko sa mlekom u prahu, kao što nije istina i da u mleku ima antibiotika“, rekao je Palmarević koji je po obrazovanju veterinar i poseduje farmu krava u selu Guberevac kod Kraljeva.On je rekao da je Glamočiću više puta poslato obaveštenje da mlekare spuštaju otkupnu cenu, čime su anulirale premiju od 19 dinara po litru, koju država dodeljuje proizvođačima kao stimulaciju za proizvodnju, ali da „nije reagovao“.Palamarević je upitao zašto u trgovinama ne pada cena mleka i mlečnih proizvoda kada mlekare smanje cenu proizvođačima, kao i zašto država ne ispita kolike su trgovačke marže na mleko i proizvode od mleka i ogrniči ih.Suša koja već uzima danak, prema njegovim rečima, desetkovaće stočni fond jer neće biti dovoljno hrane, a država još ništa ne preduzima kako bi pomogla stočarima da sačuvaju brojno stanje stoke.Naveo je da je u proizvodnju kukuruza na oko 100 hektara i sam uložio oko 75.000 evra i da će i pored toga morati da ga kupuje jer je, već očigledno da će njegov rod biti najvećim delom uništen visokim temperaturama i nedostatkom vlage.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

"Na osnovu stanja useva 23. maja, očekuje se oko 3,6 miliona tona pšenice, što je za 24,3 odsto više u odnosu na proizvodnju ostvarenu u prošloj godini", naveo je RZS.

Zamislite: staklena tegla puna malina, šarmantna kuhinja u Montecitu, i četvorogodišnja Lilibet koja mami osmehe dok kaže: “Prelepo!”. Sve deluje kao bajka, zar ne? Upravo tako je Megan Markl predstavila svoj “ručno pravljeni” džem od malina.

Poljoprivrednici u Srbiji ocenili su danas da će pšenica biti poslednji usev koji će „skinuti“ sa njive ove godine, ako najdalje za 10 dana ne padne kiša.Predsednik Incijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović iz Kisiča izjavio je da se „kukuruzu suše donji listovi, a krizira i soja, dok se suncokret još drži“.„Ako za 10 dana kiša ne padne, soja i kukuruz će propasti i može se u njivu ući sa mašinom koja sitni te ostatke biljaka, jer u njima nema ništa i vredi ih davati stoci kao hranu“, rekao je Filipović agenciji Beta.Dodao je da posle tog roka „useve ne bi spasao ni Dunav da se izlije na njivu“.On je naveo da su pre dve nedelje merili vlagu u zemlji i utvrdili su da na dubini od 15 centimetara nema vlage, zatim da na dubini od 30 do 35 centimetara ima malo vlage, dok na 50 centimetara do tri metra, gde bi trebalo da bude dubinske vlage – nema ni trunke.„Mislili smo da od prošle godine nema gore godine, ali ova je mnogo gora.

906370071 (46) ■ biznis > ekonomija > politika > društvo ■ 30-Jun 05:02 -> 02-Jul 19:30
.
.
.
.

Prvi otkosi pšenice kod Subotice, prinosi i do 10 tona po hektaru

  • Torta "brauni" imala je 2.180 kg i napravljena je u Irkutsku

  • Poljoprivrednici: Ako za 10 dana ne padne kiša, soja i kukuruz će propasti

  • Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji

Prvi otkosi ovogodišnjeg roda pšenice na oglednom polju Poljoprivredne stručne i savetodavne službe u Subotici pokazuju dobre rezultate.

Na gastronomskom festivalu "Siti Babr", koji je danas održan u Irkutsku, poslastičari su pripremili najveću tortu u Rusiji "Brauni", tešku više od dve tone, javlja pres služba gradske administracije.

Poljoprivrednici u Srbiji ocenili su danas da će pšenica biti poslednji usev koji će „skinuti“ sa njive ove godine, ako najdalje za 10 dana ne padne kiša.Predsednik Incijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović iz Kisiča izjavio je da se „kukuruzu suše donji listovi, a krizira i soja, dok se suncokret još drži“.„Ako za 10 dana kiša ne padne, soja i kukuruz će propasti i može se u njivu ući sa mašinom koja sitni te ostatke biljaka, jer u njima nema ništa i vredi ih davati stoci kao hranu“, rekao je Filipović agenciji Beta.Dodao je da posle tog roka „useve ne bi spasao ni Dunav da se izlije na njivu“.On je naveo da su pre dve nedelje merili vlagu u zemlji i utvrdili su da na dubini od 15 centimetara nema vlage, zatim da na dubini od 30 do 35 centimetara ima malo vlage, dok na 50 centimetara do tri metra, gde bi trebalo da bude dubinske vlage – nema ni trunke.„Mislili smo da od prošle godine nema gore godine, ali ova je mnogo gora.

Cena poljoprivrednog zemljišta po hektaru u Srbiji dostigla je nezamislivu cifru i raste iz godine u godinu.

137 (21) ■ scena > vip > politika > društvo ■ 30-Jun 10:30 -> 02-Jul 19:00
.
.
.
.

Zemlja gori, sudbina se kroji

  • IN MEMORIAM: Sahranjen veliki medijski radnik iz Vršca Aleksandar Putnik Cacko

  • Koliko godina ima Adam Adaktar?

Kao što napisah pre par nedelja, valja ostati normalan.Naročito u situaciji kada pišete esejistički tekst sat vremena nakon što vam je grupa uniformisanih klipana diskutabilne socijalne inteligencije i još diskutabilnijeg morala kod Prve beogradske (koju ste nekada davno i pohađali, sa nepohvalnim ocenama ali ljudskom korišću) uzela lične podatke…Elem, sledi još jedan literarni pokušaj iz edicije „Otkrivamo generaciji alfa filmske klasike, usput primećujući da ih inicijalno nismo baš u potpunosti razumeli“.Na početku juna na programu beše „Tesa“ Romana Polanskog i pre nego što uzmete telefon i prijavite me socijalnoj službi, evo opravdavajućeg razgovora o davanju imena koji je gledanju prethodio.„Da, sećam se da je prva ideja bila da se zoveš Tesa po glavnoj junakinji jednog filma, ali sam onda pročitao roman i zaključio da je sve to mnogo tužno“.(Naravno, Tesa je bila opcija zbog moje naklonosti ka Nastasji Kinski; što mi reče prijatelj pozorišni reditelj na tu priču o imenu, „al’ si originalan…“)Pošto bi većina ljudi u pubertetu pomalo želela da se zove nekako drugačije, naravno da je i ovaj moj jedanaestogodišnji slučaj, zbog kojeg se valjda i smucam po legitimišućim mestima, oduševljeno reagovao na mogućnost da se mogla zvati Tesa.„O čemu se radi u filmu?“; „Pa, radi se o devojci čiji otac saznaje da je daleki potomak plemstva, i onda je šalje da se upozna sa jedinim postojećim rođacima, tamo ima nekakav pogrešan ljubavni odnos sa jednim od njih i od tada krenu da joj se dešavaju užasne stvari“; „’Ajde da gledamo!“; „Čoveče, to je mnogo težak film…“; „Ma ‘ajde!“; „Uf…“.Težak je svakako, ali i prilično didaktičan za dolazeće generacije.Sa druge strane, teskoba ima ozbiljnu intelektualnu podlogu koja je drži pod kontrolom, sprečavajući efekat iživljavanja nad likovima.Tri glavna junaka „Tese“ su reprezenti ideja: Tesa je duboko religiozna, što je u datim životnim okolnostima usmerava ka propasti; Ejndžel je rusoovski perfekcionista, što doprinosi tako olakom proćerdavanju sreće koju je imao u šaci; Alek je ekstremno zanimljiv, kao što je ekstremno dobar i glumac imena Li Loson koji ga igra, i predstavlja hedonizam sa minimalnim ali prisutnim etičkim korektivom (nedovoljnim za Tesu i Ejndžela, ljude krajnosti).Dobra je bila vežba sve to donekle pojasniti nekome ko ima jedanaest godina, ali bih rekao da nije bilo beskorisno.Nije loše rano uvideti da vam „zakucanost“ za jedan način razmišljanja može rasturiti život, bez šanse da se ikada sastavi.* * *Foto: IMDbU poređenju sa „Tesom“, „Američki grafiti“ Džordža Lukasa (sc. Džordž Lukas, Gloria Kac, Vilard Hajk) su delovali kao praznik radosti, a mom šesnaestogodišnjem sopstvu koje ih je gledalo je ostao utisak da se sav mrak i duboki promišljaj nalaze u završnim natpisima koji otkrivaju dalje sudbine fiktivnih junaka.Zapravo, već prvi čin daje materijal za ozbiljno tumačenje.„Američki grafiti“, klica stotina tinejdžerskih filmova koji će nadalje nastati, sadrži inverziju potonje i dramaturški sasvim opravdane formule: u „Grafitima“ se gimnazijski bal u fiskulturnoj sali ne dešava na kraju već na početku filma.Ta svečanost, uprkos svim filmskim lažima iz osamdesetih, ništa ne rešava, i samo će pobrkati umove para koji razmatra raskid i odlazak na udaljene fakultete ili provincijsku bračnu sigurnost, kao i glavnog junaka Kurta (Ričard Drajfus) koji nakon razgovora sa svojim „kul“ profesorom još više ne zna da li je rat sa velikim svetom sudbina kakvu priželjkuje.Stižemo upravo do koncepta sudbine koji podtekstualno dominira filmom.Milner (Pol Le Mat), vestern anti-junak koji umesto „koltova“ za oružje ima „nabudženi“ automobil, suštinski je živi mrtvac.Sve mašine prethodnih brzinskih heroja njegovog gradića nalaze se na groblju automobila, i iznad svake lebdi priča o smrti vozača.Platonski ljubavni odnos koji se postepeno gradi sa njegovom slučajnom suvozačicom u svoj svojoj vrcavosti je možda tužniji od svega što snalazi Tesu od D’Urbervilovih.Moja sugledačica reče: „Za pet-šest godina ona će imati osamnaest godina a on dvadeset i…“.„Ali on će do tada da bude mrtav“, rekoh, „i on to zna“.Milner će pobediti sledećeg točkaškog revolveraša (Harison Ford) koji je došao da se sa njim odmeri u zoru, i nakon toga dok drugari kliču promrmljati: „Bio je ispred mene pre nego što se skrljao.

DANAS je u Vršcu sahranjen veliki medijski radnik i poliglota Aleksandar Putnik Cacko (68), koji nas je napustio posle kraće i teške bolesti.

Adam Adaktar, poznat i po nadimku "The God of Eyebrows" (Bog obrva), za kratko vreme uspeo je da od porodičnog kozmetičkog salona i popularnih tretmana trajne šminke izgradi pravu imperiju i znatno uveća porodično bogatstvo.